RSS
piątek, 21 października 2016

Przypuśćmy, że możliwe stało się nie tylko stworzenie sztucznej inteligencji, ale także umieszczenie jej w sztucznym ciele, nieróżniącym się jednak od ciała ludzkiego. Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia dowiadujemy się, że nasz najlepszy przyjaciel nie jest człowiekiem z krwi i kości, ale składa się z elektronicznych części – jest czymś w rodzaju inteligentnej odmiany jednej z Żon ze Stepford lub obdarzonym uczuciami Terminatorem. W jakim stopniu zmieniłby się nasz stosunek do tej osoby? Czy przestalibyśmy się przyjaźnić? Czy miałoby dla nas znaczenie, czy ta osoba jest martwa czy... żywa?
[Lee Silver, "Raj poprawiony. Nowy wspaniały świat?"]

Dla mnie odpowiedzi na te trzy pytania brzmią, odpowiednio: w żadnym, nie, nie - ale ja mam specyficznego najlepszego przyjaciela.

Nieogolony, bo to o niego chodzi, miewał na swej drodze życiowej epizody ciężkiej depresji, które - ponieważ zdarzały się one nim Beata Pawlikowska wydała swą rewolucyjną książkę - potrafiły trwać całe miesiące. W najcięższych z nich wydawał mi się właśnie raczej automatem niż suwerenną jednostką ludzką (o ile takowe istnieją[citation needed]), reagując wręcz mechanicznie na bodźce i nie przejawiając żadnej własnej inicjatywy nawet w rozmowie. Nie przeszkodziło mi się z nim regularnie spotykać i wspólnie zanietrzeźwiać, choć nie wykluczam, że mogło wpłynąć na jakość prowadzonych w nietrzeźwym stanie dialogów.

Z doświadczenia więc wiem, że gdyby Nieogolony okazał się być androidem, nadal starałbym się z nim raz na jakiś czas spotkać i wspólnie zanietrzeźwić. Jedyna zmianą w mym zachowaniu mogło by być to, że bardziej dopytywałbym się o to, jak widzi świat swymi elektronicznymi oczami i cybernetycznym mózgiem ("Beauty is in the eye of the beholder", napisałem kiedyś. "Actually, in the medial orbitofrontal cortex of the beholder", zripostował). I intensywniej namawiałbym go na obejrzenie serialu "Total Recall 2070", by podzielił się wiedzą, czy dobrze jest tam przedstawiony jest tam świadomy i inteligentny android alfa.

10:35, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 października 2016

Pesymista w każdym wariancie ma powody do radości – albo cieszy się z tego, że miał rację, albo jeszcze bardziej z tego, że jej nie miał.
[Wojciech Orliński, "Internet. Czas się bać"]

Nie wiem, czy jestem pesymistą in generalis, ale bywam. Zdarza mi się miewać pesymistyczne myśli i wieszczyć nadejście gorszej z możliwych opcji. Zwykle jednak, jako zwolennik spoglądania na sprawę z obu stron, snuję w głowie konsekwencje wszystkich możliwych rozwojów wypadków. Nie dziwią mnie wtedy negatywne konsekwencje zaistniałego gorszego wyboru - bo wcześniej już je przewidziałem. Nie dziwi mnie też samo zaistnienie gorszego wyboru, bo od początku traktowałem je z niezerowym prawdopodobieństwem. Od kilkunastu miesięcy w obu tych przypadkach przypominam sobie przeczytany wtedy powyższy cytat mego ulubionego marksisty.

Teraz przypomniał mi się on w ramach pierwszego z wymienionych przypadków - ostatnio nachodzącej mnie pesymistycznej myśli. W ramach teoretycznego rozważania hipotetycznych przyszłych sytuacji i mego w nich zachowania, zacząłem rozważać, jakie by tu wysłać życzenia noworoczne na popularnym portalu społecznościowym. Pomysły krążyły się wokół zdania "Życzę wam, by nadchodząca wojna nie zaczęła się jeszcze w nadchodzącym roku". W ramach teoretycznych rozważań hipotetycznych konsekwencji takich życzeń, stwierdziłem, że gdy ktoś oskarży mnie o pesymizm, odpowiem właśnie powyższym cytatem.

Gdyż znacznie bardziej bym się cieszył, gdybym okazał się panikarzem i okazało się, że za dziesięć lat będziemy wiedli wspaniałe życia w odnowionej i kwitnącej w nowej formule Unii Europejskiej, mocarstwa miast skupiać się na grozie militarnej, zaczną konkurować w przestrzeni kosmicznej (Rosjanie lecą na Księżyc!), dzięki czemu świat zaleją nowoczesne technologie, dzięki którym ekonomia działać będzie prężnie, a stopa życiowa poprawiać się zauważalnie z roku na rok - a w tym wszystkim Polska rozkwitnie na skutek Nowego Jedwabnego Szlaku. Naprawdę, wolałbym to niż ponurą satysfakcję ze spełnienia mych kasandrycznych wizji, nawet gdyby krewni i znajomi mieli się ze mnie i mych ponurych wizji nabijać.

Nie przypuszczam też, bym - jeżeli moje pesymistyczne myśli się sprawdzą - cieszył się wtedy z tego, że miałem rację. Raczej mam nadzieję, że rozmyślanie nad tym pozwoli mi dostrzec zbliżające się symptomy lub lepiej (bo bez paniki) na zaistniałą sytuację zareagować. Może tak być, ale wolałbym się o tym nie przekonywać na własnej skórze.

W ramach drugiego z wymienionych przypadków przypomni mi się ten cytat, jeśli listopadowe wybory w Stanach Zjednoczonych wygra Trump. Jeszcze (a raczej: już; jeszcze parę dni temu zdarzało mi się) tego nie wieszczę, ale (wciąż) przypuszczam, że jest to możliwe. I jeżeli taka sytuacja nastąpi, też sobie te słowa w głowie powtórzę.

13:15, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 października 2016

14 Amerykański filozof Mark Johnson (1993: 5) pisał: "To moralnie nieodpowiedzialne, żeby myśleć i działać, jakbyśmy posiadali uniwersalny, niezależny od naszej cielesności rozum, który generuje reguły absolutne, procedury podejmowania decyzji oraz powszechne lub kategoryczne prawa, dzięki którym możemy odróżnić to, co dobre, od tego, co złe w każdej sytuacji".
[Frans de Waal, "Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych"]

Nie wiem, czy od razu "moralnie nieodpowiedzialne" (i sam autor, jak wczytać się w jego słowa, też nie uznaje tej tezy za kategoryczne prawo), ale na pewno błędne, i to na wielu poziomach.

Po pierwsze, nie posiadamy niezależnego od naszych ciał umysłu. Choć jako solipsystę[citation needed] i pasjonata teorii "mózgu w słoiku" Boltzmanna może budzić to mój wewnętrzny sprzeciw, przyznać muszę, że według współczesnych badań naukowych oraz anegdotycznych codziennych doświadczeń oczywiste jest, że ciało oddziałuje na umysł. Wystarczy się zastanowić, jak wychodzą nam zadania umysłowe w czasie natarczywej choroby, jak bardzo jesteśmy tolerancyjni będąc przeszywani falami bólu zęba i jak bardzo jesteśmy logiczni po dwóch nieprzespanych nocach. W jednym z programów serii "Wild Weather" ukazany był eksperyment z ochładzaniem osoby - po wystawieniu odpowiednio długo na mróz testowany osobnik miał kłopot z banalnym odliczeniem w dół co siedem zaczynając od stu.

Wiedza o tym wpłynęła na kilka moich procesów myślowych. Jej skutkiem, gdybym przypadkiem dorobił się fortuny i zdecydował się na zamrozić swe umierające ciało do czasów, aż będzie można przenieść mój mózg w inne, prócz mózgu starałbym się zamrozić całe ciało (lub przynajmniej komórki macierzyste, by móc sobie wyklonować nowe) oraz zestaw bakterii w mych jelitach, które też wpływają na działanie umysłu.

Dzięki tej wiedzy zatraciłem wiarę w szybki rozwój Sztucznej Inteligencji. Cybernetycy najwyraźniej nadal za dobrą monetę mają dualizm Kanta i nie przejmują się ciałem dla tworzonych umysłów. Udało się tą metodą stworzyć niezłe systemy eksperckie, ale na "Osobliwość" nie liczę, wcześniej ta metoda "odbije się od ściany".

Mimo to umysł taki, naznaczony cielesnością, jest w stanie formułować "reguły absolutne", znane powszechnie pod nazwą "matematyka".

Procedury podejmowania decyzji, choć większość umysłów jest w stanie je w dobrych warunkach sobie wyklarować, znacząco zależą od stanu naszych ciał. Umysł w ciele zmęczonym lub głodnym będzie starał się wybrać najmniej angażującą (lub najmniej czasu zajmującą) w danej chwili opcję, nawet jeżeli zdaje sobie sprawę, że będzie to w przyszłości oznaczało zwiększoną porcję pracy i wysiłku.

Zaś powszechne prawa nie zależą tylko od jednego umysłu (sprawdzić, czy nie solipsysta[citation needed]), lecz od gromady lub (super)plemienia ludzkiego, które ma być im poddane. Owe plemię zmienia się z pokolenia na pokolenie, a prawa powinny ewoluować wraz z nim. Trudno bowiem znaleźć prawo, które obowiązywałoby we wszystkich kulturach we wszystkich sytuacjach. Nawet najbardziej podstawowy zakaz kazirodztwa bywał legalnie łamany - czy to w dynastiach faraonów (i dlatego były tam "dynastie", a nie "dynastia") czy - zdaniem niektórych naukowców - u samego zarania gatunku ludzkiego (w myśl tej teorii pierwszym protoczłowiekiem, na skutek mutacji genetycznej nieco innym niż reszta małpoludów, był samiec, który zapłodnił samicę i gdy ta urodziła mu córkę - zaczął płodzić kolejne dzieci już z ową córką; jeśli to prawda, to doprawdy urodziliśmy się jako gatunek w grzechu pierworodnym...).

Powszechny zakaz zabijania też jest pełen wyjątków. Skutkiem tej niekonsekwencji dochodzi później do absurdalnych sytuacji, w których kapłan boga zakazującego zabijać (Piąte/Szóste Przykazanie) święci maszyny przeznaczone do zabijania ludzi, a jego wyznawcy proszą go o pomoc w nadchodzącej wojnie[citation needed].

Skoro nawet te dwa najbardziej chyba podstawowe nakazy moralne są względne, o jakich kategorycznych i absolutnych nakazach może być mowa? Każdy umieszczony w przynajmniej umiarkowanie zdrowym ciele umysł powinien to zauważyć - gdyby nie to, że poza ciałem na umysł wpływa też grupa społeczna, w jakiej się on wychowuje - lub, używając innej terminologii, jest tresowany. A to sprawia, że próby stworzenia kodeksu moralnego, który pasować będzie wszystkim, zawsze spełzną na niczym. Pozostaje więc pytanie, czy w takim przypadku wszyscy powinni się podporządkować prawom narzuconym przez najsilniejszą grupę społeczną ze wspólnym zbiorem zasad (który to pogląd zdaje się popierać większość ludzkości), czy też ustalić tylko pewien minimalny zakres reguł, pozwalając dopisywać kolejne wewnątrz różnych wspólnot, zgodnie z tych wspólnot poglądami (za którym to poglądem optuję ja).

19:55, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »

Geograficznie zdefiniowane miejsce urodzenia zawsze jest punktem kulturowego odniesienia
[Ewa Kopczyńska, "Dynamika kształtowania prywatnej ojczyzny na przykładzie Ziemi Lubuskiej", w: "Podróż i miejsce w perspektywie antropologicznej"]

Nie zgodzę się z autorką. Choć argumentuje ona później, że 

Ojczyzna prywatna to nie tylko sentyment dla miasta, ulicy, przyrody i sąsiadów, ale także związane z tym wszystkim wyobrażenie o miejscu pochodzenia. Zatem nie chodzi tu tylko o afekt, ale także, jak mawiał Ossowski, czynniki przekonaniowe. Obecność tych ostatnich sprawia, że miejsce, w którym się dorastało i zbierało doświadczenia dzieciństwa (więź nawykowa), nie zawsze jest tym samym, co prywatna ojczyzna.

, to jednak wydaje mi się, że naturalne dla dziecka jest raczej uznanie za swą ojczyznę prywatną podwórka, na którym się wychowało i dopiero wtłaczana, często bez chęci słuchającego, do dziecięcej głowy wiedza o tym, gdzie wcześniej mieszkali rodzice sprawia, że dorastający człowiek nabiera z owym miejscem więzi.

Sam nie jestem dobrym przykładem za lub przeciwko tej tezie - mimo wielu przeprowadzek urodziłem się, wychowałem i do niedawna mieszkałem w jednym mieście. Działo to się jednak w różnych jego dzielnicach i przyznać muszę, że nie odczuwam żadnej więzi z dzielnicą, w której stoi szpital, w którym się urodziłem, ani z dzielnicą, w której przeżyłem kilka pierwszych tygodni życia, ani nawet z dzielnicą, w której żyłem do wieku około dwóch lat. Za to tę dzielnicę, w której spędziłem dzieciństwo, bez wahania uznam za mą małą, prywatną ojczyznę, z którą związany czuję się bardziej niż z dwiema kolejnymi, w których mieszkałem - choć nie mieszkam tam już prawie od dwóch dekad i w tym czasie jedynie z rzadka przechodzę przez me stare podwórko, a tylko dwa razy wchodziłem do mej ówczesnej klatki schodowej.

Dla kontrastu, który będzie mógł zostać za wiele lat uznany za anecdata za lub przeciw tezie autorki, zupełnie inaczej potoczyło się dzieciństwo Rozczochrańców. Urodzili się w jednym mieście, z którym poza faktem urodzenia nie mają nic wspólnego, od wieku dni trzech do lat ponad sześciu (w przypadku Rozczochranej) lub ponad czterech (w przypadku Rozczochranego) żyli i dorastali w innym, a teraz podlegli kolejnej przeprowadzce kilkadziesiąt kilometrów dalej. Zobaczymy więc, gdy dorosną, które z tych miejsc uznawać będą za swą prywatną ojczyznę. Nie sądzę jednak - choć może się mylę - by było to miasto ich urodzenia, tak jak nie sądzę, by punktem kulturowego odniesienia dzieci podróżników i globtroterów były miejsca, gdzie w czasie podróży ich matki ich urodziły. Podobnie nie sądzę, by nieliczne dzieci urodzone na pokładach samolotów były w jakiś sposób z tego powodu kulturowo odmienne od reszty (choć znany jest mi fantastyczny film o fikcyjnym przykładzie takiego zachowania w przypadku dziecka urodzonego na statku).

12:23, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 października 2016

Pamiętnik życia wewnętrznego Mauriaca. Przekornie zastanawiam się, czy nie nazwać tej książki Pamiętnik życia zewnętrznego. Kto wie, czy nie byłem nawet bliższy prawdy niż Mauriac, ale i w jednym, i w drugim wypadku mówić można chyba o pretensjonalnej kokieterii. Każde życie jest równocześnie i zewnętrzne, i wewnętrzne, ale pierwotne jest oczywiście zewnętrzne: od niego płyną bodźce, ono daje miarę porównawczą. Jako pomysł tytułu - Pamiętnik życia zewnętrznego - doskonały.
[Jerzy Wittlin, "Pójdź ze mną! Dziennik - pamiętnik (Połowa XII 1980 * połowa III 1981)", Nowy Rok 1981, CZWARTEK]

Faktycznie fantastyczny, na tyle, że przykuł moją uwagę. Książkę Wittlina, pełną odniesień i anegdot o innych ludziach, faktycznie można by określić mianem "pamiętnika życia zewnętrznego" pewnej specyficznej epoki. Inne znane mi jego książki - seria "Vademecum", części "Vademecum kochania", "Vademecum erotomana, "Vademecum szefa", "Vademecum petenta", "Vademecum życia rodzinnego", "Vademecum dla snoba i snobki" oraz "Vademecum grafomana" - są twórczym przekształceniem bodźców odbieranych od dojrzałego PRL-u, na tyle w tej epoce zanurzonym, że współcześnie w znacznej mierze nieśmieszne. Zaś trylogia "Pójdź ze mną!" (łac. "Vademecum!") jest ukazaniem tego "zaplecza", samych gołych faktów i zdarzeń, które są często na bieżąco przez autora komentowane, ale właśnie - na bieżąco, nie zaś z perspektywy miesięcy czy lat (z pewnymi wyjątkami). Nadal jednak jest to "bieżące zaplecze" wypełnione raczej anegdotami o znanych autorowi ludziach (bezpośrednio lub ze słyszenia, komentarzami do dyskusji z nimi, jak i cytatami z książek (wraz z komentarzem). - czyli wypełniona życiem zewnętrznym.

Jak już wspomniałem, zdarza mi się zapisywać swe przemyślenia. Przyjąłem zupełnie inne nazewnictwo kolejnych plików, ale tytuł "Pamiętnik życia wewnętrznego" bardzo mi przypadł do gustu, gdyby nie były aż tak (zwłaszcza pierwsze i ostatnie pliki) nasycone odniesieniami do życia zewnętrznego  - nie na tyle, jednak, by stać się "Pamiętnikiem życia zewnętrznego": życie wewnętrznie zdecydowanie w nich przeważa, nie we wszystkich częściach jednak dominuje. Zdarzały mi się i fragmenty, które później zbiorczo określiłem "buchalterią", tak bardzo tyczyły świata zewnętrznego w jego dających się sumować aspektach.

Na blogach też przyjąłem inną nomenklaturę, jednak i taki podział byłbym sobie w stanie wyobrazić. W sporej mierze pokrywałby się z podziałem między blogami "Nieuczesany" i "Myśli Nieuczesanego", w pierwszym z których staram się raczej pisać o sobie, w drugim zaś - o świecie zewnętrznym (zakładając, że jakiś istnieje[citation needed]). Do kategorii "świata zewnętrznego" na pewno przynależałyby wszystkie wpisy z "Nieuczesany ogląda" i znaczna większość z "Nieuczesany słucha" (przy czym spora część wpisów z cyklu "dwie dekady temu" byłaby kanonem tej kategorii).

Nie wiem jednak, jak zakwalifikowałbym wpisy z tego bloga. Opierają się na cytatach, słowach innych ludzi[citation needed], więc pochodzących ze świata zewnętrznego, jednak komentarz do nich jest mym własnym, wywodzącym się z mego wnętrza ciągiem rozumowym. I dopiero oba te elementy dają kompletny wpis (co tłumaczy, czemu wciąż zalega mi mniej więcej czterysta cytatów do upowszechnienia tutaj). Najwyraźniej więc dobrze się stało, że nie przeczytałem tej książki wcześniej, nie ujrzałem tych tytułów i się nimi nie zasugerowałem przy wyborze nazwy bloga, tylko po prostu niezbyt oryginalnie sparafrazowałem Leca.

13:02, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 października 2016

Czy nowonarodzone dzieci mają jakieś wierzenia? Zaskakujące, ale odpowiedź na to pytanie brzmi prawdopodobnie „tak”. Są to bardzo prymitywne wierzenia i stają się wyraźnie bardziej wyrafinowane już w pierwszych sześciu miesiącach życia. Jednak pewne zachowania, nawet u noworodków, sugerują, że bardzo wiele połączeń w mózgu powstało już w łonie matki. Dziecko nie jest czystą tablicą, na której można zapisać cokolwiek – to opinia, jakiej przekonująco broni Pinker w Tabula Rasa.
[Terry Pratchett, Ian Stewart, Jack Cohen, "Nauka Świata Dysku IV: Dzień Sądu"]

Ano właśnie. Na swej drodze życiowej akurat zbliżam się do hipotezy genetycznego determinizmu, więc pogłoski o "czystej karcie" jaką jest noworodek wydają mi się pobożnym życzeniem raczej niż rzeczywistością. Zwłaszcza, że miałem okazję dwukrotnie uczestniczyć (jako obserwator) w cudzie narodzin i ujrzeć na własne oczy dwa nowo narodzone dzieci w pierwszej minucie ich życia. I nijak nie wyglądały na "czyste karty", a część objawionych wtedy skłonności wyraźnie widoczna jest ciągle w kolejnych latach życia. Mimo, że wychowywane były razem, w podobnych warunkach, wyrosły na dwójkę zupełnie różnych dzieci. I po czasie stwierdzić mogę, że część przesłanek ku temu było już wtedy, w pierwszych minutach życia, widać.

Oczywiście nie musi to oznaczać od razu całkowitego determinizmu genetycznego, niezależnie od podjętych działań. Dziedziczy się skłonności i prawdopodobieństwa zapadnięcia na choroby, ale stylem życia można starać się im przeciwstawiać. Tyle tylko, że uważać trzeba, by w tej chęci do przeciwstawieniu się wrodzonym skłonnościom nie zatracić samego siebie. Cóż bowiem z tego, że dzięki pracy staniemy się tacy, jacy stać się chcieliśmy w ramach "samodoskonalenia", jeżeli nie będziemy wtedy szczęśliwi (i nierzadko tego nieszczęścia nieświadomi)? 

Podobnie nie ma co na siłę, wydaje mi się, dopasowywać nowonarodzonych dzieci do utartych schematów lub - co gorsza - własnych marzeń. Cóż bowiem z tego, że będą grzeczne i dobrze ułożone jak wytresowane psy? To nie jest - a przynajmniej nie powinno być - celem ich życia. I to, że ułatwia to życie rodzicom (lub zgadza się z ich poglądami) nie powinno sprawiać, by dzieci mentalnie kastrować i pozbawiać ich szansy bycia szczęśliwymi na swój własny niepowtarzalny sposób.

Tagi: Pratchett
18:39, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 października 2016

Dogmatyzm zamyka umysł, czy jest to ślepota na naukę tych, którzy biblijny przekaz odbierają dosłownie, czy też przekonanie o własnej nieomylności, będące cechą niektórych ateistów.
[Frans de Waal, "Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych"]

Prawdziwe to zdanie - i niestety smutne. Choć autor użył go w kontekście religijnym - czyli podstawowym i dla świata i dla Polski jeszcze kilka lat temu - mam wrażenie, że czas jakiś temu przynajmniej w naszym kraju pod względem popularności dogmatyzm religijny został pobity przez dogmatyzm polityczny.

Gdybym zachowywał się jak typowy Polak w Internecie ("e-Seba"), przytoczyłbym tu przykłady zamknięcia umysłu na oczywiste fakty przez tę ze stron konfliktu politycznego, której przeciwniczce kibicuję. Taki bowiem dostrzegam w Internecie (zarówno na losowo wybranych blogach, jak i zaangażowanych profilach i stronach na popularnym portalu społecznościowym) schemat, od którego wyjątki są rzadkie (lecz przez to nierzadko godne uwagi). Jedni przytaczają przypadki "zamkniętego umysłu" akolitów prezesa Kaczyńskiego, ignorując lub lekceważąc przejawy podobnego zaślepienia wśród jego przeciwników - drudzy działają dokładnie na odwrót, ukazując wyraźnie przypadki hipokryzji i głupoty dzisiejszej opozycji, identycznie idiotyczne poglądy obecnego rządu uznając za niewarte uwagi lub absolutnie słuszne.

O ile to wskazywanie błędów jedynie swych przeciwników politycznych jest jeszcze znośne (wystarczy przeglądać równocześnie teksty autorstwa zwolenników obu stron, by mieć nieco mniej spaczone spojrzenie na sprawę), o tyle drażniące jest ignorowanie wad i wychwalanie ponad stan przedstawicieli popieranej strony. Zwłaszcza od czasu, gdy w Internetowej memokracji modne stało się słowo "zaorał(a)". Kopy "lubianych" i polecanych przez znajomych i nieznajomych linków do filmików, w których ponoć ktoś "fantastycznie zaorał" konkurenta, a okazują się nudnymi, powtarzalnymi i pozbawionymi rzeczowych argumentów przemowami. Podobnie nieśmieszne są kabarety[citation needed] i satyrycy, których dowcip polega na przekręcaniu nazwisk lub nadawaniu złośliwych przydomków politykom kierując się chęcią zwykłego "dopieprzenia", a nie humorem.

(Nie będę ukrywał, ze do napisana powyższego akapitu skłonił mnie link reklamowany słowami "Historyczne wystąpienie Muchy? Powiedziała prezesowi, co myśli. Prosto w twarz [WIDEO]", a które okazało się tak słabym przemówieniem znanej skądinąd posłanki Joanny Muchy, składającym się z powtarzanym trzech oskarżających zdań na krzyż, niepopartych żadnymi argumentami i tak nudnym, że nawet sama posłanka zeszła z mównicy, wyraźnie widząc, że w swym słowotoku nie brnie nigdzie, że aż zrobiłem facepalm'a i zasmucony poziomem opozycji zacząłem wyczekiwać chwili, kiedy w Polsce będą Chiny albo nawet i Rosja.)

Prawda niemal nigdy nie leży dokładnie pośrodku, ale też nie zawsze leży wyłącznie w jednej ze skrajnych opcji. Otwarcie umysłu na argumenty innej strony - co nie oznacza ich przyjęcia, ale już zgodę na ich konstruktywne omówienie i owszem - zazwyczaj pozwala się do niej zbliżyć, a nigdy zaś nie oznacza to od niej się oddalenia.

W kwestiach religijnych (parę lat temu popularniejszych) trudno rzec, by prawda leżała pośrodku (czemu w kwestii o istnienie boga najbliżej chyba jest deistom), ale nie zmienia to faktu, że argumentów drugiej strony można wysłuchać i nawet, gdy się z nimi nie zgadza, zauważyć, że są to różnice światopoglądowe i można swe życie przeżyć równie dobrze według różnych światopoglądów. Zwykle w tym dogmatyzmie przodują teiści, ale doskonale pamiętam, jakie zniesmaczenie wywołał u mnie zażarty ateizm Dawkinsa. Byłem (i nadal jestem) przekonany, że tak dogmatyczny ateizm nie wynika ze spokojnego i logicznego przemyślenia tej sprawy, lecz jakieś wywołanej przez religię (i jej przedstawicieli) traumy i temu też jest agresywny nie mniej niż retoryka religijnych fanatyków. Zabawne byłoby nawet słuchać, jak z wielką nienawiścią zaperzali ateiści głoszą prawdy o nienawiści wśród gorliwych wiernych, gdyby nie było to smutne równie bardzo, jak używający pełnej nienawiści retoryki wyznawcy proroka, który kazał swym wiernym kochać bliźniego jak siebie samego (Mk 12,31) (choć akurat wykluczyć nie mogę, że część z owych wyznawców spełnia literę tego przykazania co do słowa - nie znoszą innych ludzi równie bardzo, jak nie cierpią samych siebie).

Czy to dogmatyczne zamknięcie się na możliwość, że w słowach głoszonych przez osoby o przeciwnych poglądach mogą znajdować się słowa prawdy, jest typową cechą ludzką (jeśli tak, najwyraźniej dobrze zrobiłem, wypisując się z tego gatunku)? Czy też wyłącznie polską? A może siła tego wewnętrznego konfliktu narasta wtedy, gdy wzrasta konflikt globalny i jest jedynie jego pochodną? Tego nie wiem, ale mam wrażenie, że ten dogmatyzm jest obecnie znacznie mocniejszy niż był dziesięć (no, dwanaście) czy dwadzieścia lat temu. I wcale mnie to nie cieszy.

16:19, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 października 2016

Mówił dużo, i było to bardzo skomplikowane, ale najlepiej zapamiętałem przykład, który zdumiał mnie swą poetyckością: ciężarek zawieszony na łańcuszku wprawia w ruch zegar; Księżyc jest takim ciężarkiem, Ziemia - zegarem, a życie - to tykanie trybików i kukanie mechanicznej kukułki.
["Omon Ra" w: Wiktor Pielewin, "Omon Ra i inne opowieści"]

Uroczo poetycki ten przykład, ale niezbyt odpowiada prawdzie. Taki niestety już zazwyczaj jest urok poetyckich przykładów.

Nie jest tak, że nie odpowiada wcale. Uważam, że wielki wkład w utrzymanie się życia na Ziemi - zwłaszcza na etapie wielokomórkowym - ma okrążający Ziemię Księżyc. Nie tyle jednak jego ciągła obecność, co jego powstanie. Obecna Ziemia powstała ze zderzenia dwóch planet krążących na tej samej orbicie: Ziemi 1.0 oraz Thei. Skutkiem zderzenia powstała obecna Ziemia 2.0 z dużym metalowym jądrem, które chroni powierzchnię planety przed naładowanymi wysokoenergetycznymi cząstkami wiatru słonecznego - oraz właśnie Księżyc. Zważywszy na występujące na Słońcu burze i rozbłyski magnetyczne, śmiem twierdzić, że bez tego zdarzenia życie na powierzchni Ziemi 1.0 nie rozwinęłoby się zbytnio - przynajmniej na poziomie wielokomórkowców - zdarzające się raz na jakiś czas (choćby i raz na kilkaset tysięcy lat) rozbłyski słoneczne bez tej osłony sterylizowałyby powierzchnię Ziemi. 

W tym miejscu zwykle dodałbym, że brak stabilizującego masywnego satelity znacznie "rozwichrowałby" oś obrotu naszej planety, przez co wiejące na powierzchni wiatry także utrudniałyby życie przebywającym tam organizmom. Ostatnio trafiłem jednak na informację o wynikach badań teoretycznych, według których oś planety, choć byłaby mniej stabilna od obecnej, zmieniałaby się w dość niewielkim stopniu, a zmiany te nie wywoływałby zbytnio odczuwalnych skutków w atmosferze - a teraz, usiłując odszukać wyniki tych badań, trafiłem na wyliczenia, że satelity o większej masie wręcz zwiększają niestabilność układu.

O tym, że Księżyc jest "tarczą" chroniącą Ziemię przez kolizjami z krążącymi w kosmosie obiektami, raczej bym nie wspomniał, bo najbardziej przydatne to było w ciągu pierwszych kilkuset milionów lat istnienia naszej planety, a teraz jest ta funkcja raczej niewykorzystywana.

Jednak życie pod powierzchnią morza lub oceanu, będącego ochroną przed owym promieniowaniem istnieć by mogło. Nie jest więc tak, że "bez ciężarka zegar by nie ruszył", a do tego, by mechaniczna kukułka wyszła na zewnątrz zegara, przyczynił się raczej fakt zawieszenia ciężarka niż jego dalsza obecność. Gdyby go teraz "odciąć", życie trwałoby na powierzchni dalej.

Więcej już sensu by ta analogia miała, gdyby mówiła o życiu na Europie. Jeżeli istnieje tam życie pod skutą lodem powierzchnią, to dzięki rozciągającym ów księżyc siłom pływowym. W tym przypadku analogia byłaby już na miejscu: Europa byłaby tykającym zegarem, Jowisz - ciężarkiem wiszącym na łańcuchu grawitacji, dzięki któremu w morskich głębinach mogła zakukać kukułka.

11:45, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 października 2016

- Tak, tak; poszlaki to mimo wszystko rzecz najważniejsza – odrzekł Cap. – Jedna poszlaka warta jest tyle co pięćdziesiąt faktów. Wiem, że tak przewidują prawa królewskie. Niejednego już powieszono na podstawie poszlak.
[James Fenimore Cooper, "Tropiciel Śladów"]

I to jest argument za współczesnym sądownictwem. Możemy narzekać na opieszałość sądów, na niestosowne wyroki, na procedury odwoławcze i metody obstrukcji procesów - ale przynajmniej nikogo się nie wiesza na podstawie poszlak. A to akurat jest błąd, który trudno potem zrekompensować.

Miewam czasem godne Korwin-Mikkego przemyślenia na temat sensowności kary dożywotniego więzienia i kary śmierci jako alternatywy. Zdaję sobie jednak sprawę, że legalizacja i społeczne przyzwolenie na stosowanie kary śmierci może prowadzić do jej nadużyć (na co wskazuje system penitencjarny Stanów Zjednoczonych). Zdarza się, że prawdziwego mordercę udaje się prawidłowo wykryć dopiero po kilkunastu latach (zwłaszcza po powstaniu policyjnych "Archiwów X"), podczas gdy wcześniejszy false positive został prawomocnie skazany. To smutne historie, bo pokazują błędy w działaniu systemu, ale przynajmniej niesłusznie oskarżony zostaje uwolniony (oraz, zdaje się, dostaje jakąś formę finansowej rekompensaty za nieodwracalnie zniszczone życie). Co w przypadku wykonania wyroku śmierci miejsca mieć by nie mogło. 

Dlatego też wstrzymywałbym się z wieszaniem. Przynajmniej tych, których winy nie są absolutnie bez wątpliwości dowiedzione. Zaś takich, w przypadku których brutalne i godne kary śmierci przestępstwo zostałoby z absolutną pewnością udowodnione, zamiast wieszać przeznaczałbym już raczej na eksperymenty medyczne zamiast Darwinowi ducha winnych zwierząt używanych w tym celu obecnie. One w końcu nic złego nie zrobiły.

PS. Chciałbym napisać, że wybór cytatu nie jest żadną aluzją do obecnej sytuacji politycznej, ale gdybym tak napisał, to by był.

Tagi: Indianie
21:49, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 września 2016

Co robią Francuz, Anglik i Niemiec po godzinach pracy? Francuz je obiad i idzie z dziewczyną do hotelu. Anglik je obiad i idzie do klubu. Natomiast Niemiec zażywa pigułki i wraca do pracy.
[Jerzy Wittlin, "Pójdź ze mną! Dziennik - pamiętnik (Połowa XII 1981 * połowa III 1982)"]

Być może było tak trzydzieści z okładem lat temu, gdy Wittlin pisał te słowa, ale na pewno nie opisują one stanu aktualnego.

Nie wykluczam, że Anglik po godzinach pracy i obiedzie idzie do klubu, zwanego zazwyczaj pubem. Kate Fox w swej książce o tej nacji (ISBN: 978-83-7495-127-2) niemało tekstu poświęciła pubom, jakkolwiek poza nimi jej zdaniem Anglik spędza czas na majsterkowaniu lub ewentualnie pieleniu ogródka (przed domem; ogródka za domem się nie pielęgnuje, w nim się przebywa).

Nie wiem, co robią po pracy obecni Francuzi. Mógłbym spytać Niemałego lub zażartować, że choć nie wiem teraz, wiem co będą po pracy robić Francuzi za kolejne trzydzieści lat - chodzić do meczetu.

Wiem natomiast, że Niemiec po pracy już do niej nie wraca. Akurat mam niepowtarzalną okazję (a przynajmniej chciałbym, by była jak najmniej powtarzalna) pracować w Niemczech, między innymi wśród Niemców. Zanim zacząłem pracę na terenie Niemiec słyszałem od pracujących tu Polaków, że dla Niemca w pracy najważniejsze są trzy słowa "Pauza, Fajrant i Weekend". Uznałem to za przesadę, zwłaszcza że w kolejnych zdaniach owi polscy gastarbeiterzy chwalili się, że kraj ten działa tylko dzięki takim jak oni dzielnym pracownikom. Aż wreszcie zacząłem pracę i przyznać muszę im rację.

Niemcy kończą pracę o 15:30 lub 16:00 (a w piątki o 12:30, bo w końcu to piątek) i natychmiast przestają się nią przejmować. Nie sposób się do niemieckiego pracownika dodzwonić po tej godzinie, nawet gdy jest przełożonym pracowników pracujących później. Fajrant i weekend to rzecz święta i już. Nie twierdzę, że to źle - wręcz odwrotnie - jedyne co, to mogę nieco pozazdrościć tego, że tak robić mogą. Najwyraźniej swoje już odpracowali. Po pracy, z tego co mam okazję obserwować, Niemiec podmiejski zabiera się za pielęgnację ogródka: kosiarka w rękę (lub pod tyłek, wszak są i kosiarki, którymi da się jeździć) i zaczyna się masowe koszenie trawników. Kosi się wszystko: trawniki własne za płotem, trawniki wspólne przy drodze, a nawet bruk, spomiędzy którego kostek wyzierają pojedyncze źdźbła trawy. Podejrzewam, że trawę dłuższą o kilka milimetrów od przepisowej normy toleruje się tu tylko u tych, którzy są na wakacjach (ale pod warunkiem, że skoszą ją natychmiast po powrocie) lub u świeżo zmarłych (trawnikiem zmarłych dawniej powinna się zapewne zajmować rodzina denata). Nie wiem jeszcze, co robią wtedy Niemcy miejscy - badania terenowe wciąż trwają.

A pracownicy, którzy po urzędowej 16.00 nadal w Niemczech pracują, to tak jak ja gastarbeiterzy, głównie z Polski. Im niemiecki przepisowy czas pracy, ani anglosaskie "work-life balance" niestraszne. Praca dwanaście godzin na dobę, sześć (w porywach do siedmiu) dni w tygodniu - czyli to co Wittlin przypisuje Niemcom - stało się domeną pracujących za granicą Polaków. Obawiam się jednak, że wbrew chęciom i marzeniom niemieckiego dobrobytu z tego w Polsce nie będzie.

21:03, nieuczesany23
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 46
| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA