Blog > Komentarze do wpisu

83-7186-101-X (2)

W poprzednim rozdziale zauważyliśmy już, do jakich to radykalnych środków uciekano się, aby męski członek mógł stać się super symbolem fallicznym. W zwykłym ubiorze nie osiągnięto tu zbyt wiele, z wyjątkiem krótkiego okresu chwały w czasach woreczków na genitalia. Dziś pozostało z tego niewiele więcej niż super wiązka włosów łonowych w postaci ozdobionej futrem torby, którą Szkoci noszą w okolicy krocza.
[Desmond Morris, "Ludzkie zoo"]

Woreczków na genitalia? Albo autor używając tego terminu stał się przykładem na prawdziwość tez "Barbarzyństwa specjalizacji" José Ortegi y Gasseta, ale anonimowy tłumacz skrewił sprawę. To się zwało "saczek". "Woreczek na genitalia" to brzmi jak określenie tego, co w "Pieśni Lodu i Ognia" (i ekranizacji, serialu "Gra o tron") wzorem Davosa Seaworthy, noszącego na szyi woreczek na odcięte przez Jedynego Prawdziwego Króla Stannisa końcówki swych palców, będzie nosił Theon "Fetor" Greyjoy.

Krótkiego okresu chwały? Sam autor w trzecim tomie, "Zachowaniach intymnych", podaje lata używania saczków na lata 1408-1575, co sam określa frazą "prawie dwieście lat". To mniej więcej tyle, ile trwa okres chwały garnituru.

Nie osiągnięto zbyt wiele? Zgłębiałem kiedyś temat mody Europy Zachodniej II połowie XVI wieku na postawie publikacji "Patterns of Fashion" Janet Arnold i dostępnej w sieci ikonografii i mogę podać kilka doprawdy obrazowych przykładów, mogących zszokować współczesnego widza. Na przykład "Portret Antonia Navagero" autorstwa Giovanniego Battisty Moroniego z 1565 roku lub strój Erika Sture z woreczkami na sześć jąder. A, jak się ostatnio dowiedziałem od mojego ulubionego Brytyjczyka, w I połowie XVI wieku saczki bywały jeszcze bardziej ekspresywne i swym rozmiarem utrudniały spożywanie posiłków.

Tak więc saczki na okres równy mniej więcej długości życia współczesnego człowieka zawładnęły męską modą. Wcześniejszy okres trwający mniej więcej wiek to okres ich istnienia i powolnego rozrostu. Trudno w modzie uznać mi "prawie dwieście lat" za "krotki okres chwały". Krótki okres chwały to miała lycra.

Ciekawe jest też spostrzeżenie o sporranie, zwanej przez tłumacza "ozdobioną futrem torbą noszoną przez Szkotów", jako o pozostałości fallusa jako symbolu superfallicznego. Ja co prawda nosząc nad wyraz włochaty własnoręcznie zrobiony sporran, regularnie wulgarnie czochrałem się po nim, ale z tego co mi z Internetów wiadomo, sporrany - przynajmniej współczesne - wcale nie muszą być obszyte futrem. Co wyplenia z nich funkcję super włosów łonowych radykalnie.

Może to nowość, może pół wieku temu, gdy te słowa były pisane, wszystkie sporrany były jeszcze kudłate? To by oznaczało, że i ta resztka super symbolizacji męskiego członka została przez ten czas wypleniona.

środa, 18 listopada 2015, nieuczesany23

Polecane wpisy

  • 978-83-7839-007-7

    Prawdziwe koty nie polują dla zdobycia jedzenia, ale dlatego że was kochają. A ponieważ was kochają, zdają sobie sprawę, że z jakiegoś powodu zapomnieliście umi

  • 978-83-8062-021-6

    Pan Suttle spojrzał w dół. Wcześniej miał na sobie zwyczajny szary garnitur; a teraz był ubrany w jaskrawoczerwone pończochy, workowate pantalony, jasnozielony

  • 83-221-0184-8

    Przekonania teoretyczne i praktyczne o wyższości artystycznej wyobraźni od niewolniczego trzymania się natury były podstawą dla opinii o decydującej roli intele

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA