Blog > Komentarze do wpisu

978-83-7839-751-9

Zawsze było coś, co trzeba zrobić, zanim człowiek może zrobić to, co chce zrobić, i nawet wtedy może zrobić to źle.
[Terry Pratchett, "Para w ruch"]

Dawno temu, gdy grywałem w gry RPG, zetknąłem się (a nawet bliżej zapoznałem) z nad wyraz rozbudowanym systemem GURPS. Jego zasady dotyczące magii opierały się na zasadzie, że by poznać jakiś czar, należało wpierw opanować prostsze czary składowe - określane ładnym angielskim słowem "prerequisites".

(Na przykład by opanować jednej z najpopularniejszych czarów wszystkich krain fantasy, czyli Fireball, należało wpierw opanować czary Stworzenia Ognia (Create Fire) oraz Ukształtowania Ognia (Shape Fire). By opanować każdy z tych prerequisite'ów, należało wpierw opanować czar podstawowy czar Zapalenia Ognia (Ignite Fire).)

Słowo to zapadło mi wtedy mocno w pamięć i od tamtej pory zwykłem je stosować w życiu codziennym i do niego tu wyraźne nawiązanie widzę w powyższym życiowym cytacie. Albowiem faktycznie nad wyraz często jest tak, że wykonanie danego zadania wymaga zrobienia czegoś wcześniej, co nierzadko wymaga wykonania zawczasu jeszcze innej czynności.

Tak to na przykład kilka notek na blogi, nad którymi od pewnego czasu rozmyślam, wymaga wcześniejszego napisania innych notek, do których będą prowadzić w docelowym wpisie linki przy odpowiednich frazach. Te notki czasem wymagają kolejnych prerequisite'ów, bo i one zawierać mogą linki do innych, jeszcze nienapisanych notek. A najzabawniej jest, gdy te wpisy - prerequisite'y drugiego stopnia odwoływać się mają zamiar zwrotnie do docelowego wpisu, który ich do napisania wymaga. Na szczęście w odróżnieniu od nauki czarów w GURPS'ie, wpisy można edytować post scriptum i wtedy dodawać linki do już napisanych i opublikowanych notek, unikając paradoksu. Nie to jest więc mym największym problemem, lecz uniemożliwiający skończenie i publikację wpisu brak odpowiednio dobrej puenty, w którejś z zestawu zazębiających się notek. Który to brak puenty sprawia, że nawet po skrzętnym wypełnieniu wymagań wstępnych i uzupełnieniu zawartych w niej linków, efekt końcowy wcale nie musi być dobry. Dokładnie tak, jak ładnie opisuje to Pratchett.

środa, 28 maja 2014, nieuczesany23
Tagi: Pratchett

Polecane wpisy

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA