Blog > Komentarze do wpisu

83-07-00428-4 (4)

Pod względem ogólnego rozwoju ekonomicznego, poziomu infrastruktury i rozmieszczenia ludności Algieria rozpada się na dwie wyraźne - a w samym terenie gołym okiem widoczne - części:

Północną - stanowiącą 5 procent powierzchni kraju - i pozostałą część kraju.

Te pięć procent decyduje o wszystkim - gospodarczo, polityczne, społecznie. Różnica między północą Algierii a pozostałą Algierią - szalona. (...)
["Algieria zakrywa twarz", w: Ryszard Kapuściński, "Wojna futbolowa"]

Tak sobie myślę: to jak u nas. Leżące na północy Pomorze niby niewielkie i niby leżące na uboczu ogólnokrajowej sieci komunikacyjnej, a z czterech prezydentów jeden jest pomorskim autochtonem, drugi był studentem Uniwersytetu Gdańskiego, a trzeci - jego pracownikiem naukowym. Dopiero obecny nie ma nic wspólnego z regionem.

Z premierami jest nieco gorzej: z parszywej trzynastki z Pomorza jest tylko dwóch, trzeci zaś wszedł ostatnio do Sejmu z listy w regionie. Ale nadal niemało, jak na leżący na uboczu obszar.

Gdynia ciągnęła gospodarkę II RP, Gdańsk zdobył rząd dusz w późnym PRL-u, dzieje III RP opisałem powyżej. I jak tu nie widzieć analogii?

piątek, 18 stycznia 2013, nieuczesany23

Polecane wpisy

  • 978-83-7839-007-7

    Prawdziwe koty nie polują dla zdobycia jedzenia, ale dlatego że was kochają. A ponieważ was kochają, zdają sobie sprawę, że z jakiegoś powodu zapomnieliście umi

  • 978-83-8062-021-6

    Pan Suttle spojrzał w dół. Wcześniej miał na sobie zwyczajny szary garnitur; a teraz był ubrany w jaskrawoczerwone pończochy, workowate pantalony, jasnozielony

  • 83-221-0184-8

    Przekonania teoretyczne i praktyczne o wyższości artystycznej wyobraźni od niewolniczego trzymania się natury były podstawą dla opinii o decydującej roli intele

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA