Blog > Komentarze do wpisu

83-07-00428-4 (4)

Pod względem ogólnego rozwoju ekonomicznego, poziomu infrastruktury i rozmieszczenia ludności Algieria rozpada się na dwie wyraźne - a w samym terenie gołym okiem widoczne - części:

Północną - stanowiącą 5 procent powierzchni kraju - i pozostałą część kraju.

Te pięć procent decyduje o wszystkim - gospodarczo, polityczne, społecznie. Różnica między północą Algierii a pozostałą Algierią - szalona. (...)
["Algieria zakrywa twarz", w: Ryszard Kapuściński, "Wojna futbolowa"]

Tak sobie myślę: to jak u nas. Leżące na północy Pomorze niby niewielkie i niby leżące na uboczu ogólnokrajowej sieci komunikacyjnej, a z czterech prezydentów jeden jest pomorskim autochtonem, drugi był studentem Uniwersytetu Gdańskiego, a trzeci - jego pracownikiem naukowym. Dopiero obecny nie ma nic wspólnego z regionem.

Z premierami jest nieco gorzej: z parszywej trzynastki z Pomorza jest tylko dwóch, trzeci zaś wszedł ostatnio do Sejmu z listy w regionie. Ale nadal niemało, jak na leżący na uboczu obszar.

Gdynia ciągnęła gospodarkę II RP, Gdańsk zdobył rząd dusz w późnym PRL-u, dzieje III RP opisałem powyżej. I jak tu nie widzieć analogii?

piątek, 18 stycznia 2013, nieuczesany23

Polecane wpisy

  • 83-00-00000-0 (24)

    - Ty też jesteś świetnym wynalazcą. Znasz się na mechanice i elektronice. Co do mnie, nie mam pojęcia o tych rzeczach. Nawet w grach komputerowych ciągle nie wi

  • 978-83-64437-24-3

    Proces ten [akumulacji kapitału u najbogatszej warstwy społeczeństwa – przyp.red.] nie dokonywał się jednak w społecznej próżni. Dlatego, patrząc na wykre

  • 83-08-01655-3 (8)

    Przed zaśnięciem "kawałek" Lechonia: "Podobno (tak mi mówił kiedyś Staś Wasylewski) Mickiewicz był sadystą i tak bił żonę, że aż zwariowała. Podobno (to samo źr

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA